fbpx
  • Home
  • Księstwo Cieszyńskie & okolica

Księstwo Cieszyńskie & okolica

Księstwo Cieszyńskie to istniejący przez setki lat obszar administracyjny z własną władzą, kulturą i historią. Co ciekawe – jest on transgraniczny, jego granice obejmują kawałek obecnej Czeskiej Republiki i Polski. Region ze stolicą w Cieszynie można bardzo umownie podzielić na kilka subregionów:

Góry

To nie tylko wszystkim znane Ustroń, Brenna czy Wisła. To również Jabłonków i okolice, miejsca, które jak żadne inne nie dbają o pielęgnowanie regionalnej kultury i tradycji. To również doskonałe miejsca na piesze i rowerowe wycieczki – szczególnie dla tych, którym niegroźna zadyszka. Ze szczytu przytrzynieckiej góryJavorovy można też uskuteczniać paragliding.

Co roku na początku sierpnia w lasku miejskim w Jabłonkowie odbywa się tradycyjne Gorolski Święto, czyli popularny “Gorol”. To zdecydowanie największa tego typu impreza w regionie.

Doły

Przeciwległa część Księstwa Cieszyńskiego to prawdziwe dziecię rewolucji przemysłowej. Ostrawa i okolice to doskonałe miejsce dla miłośników architektury industrialnej i postindustrialnej. W Ostrawie można również przejść się do niezwykle atrakcyjnego Ogrodu Zoologicznego, Muzeum Techniki, albo zaliczyć szaloną noc na imprezowej ulicy Stodolni. Magnesem jest z pewnością również coroczny festiwal “Colours of Ostrava”.

Żabi Kraj

Znajdujący się w większości po polskiej stronie Księstwa Cieszyńskiego to wciąż niedoceniony i nieodkryty region, który wprost stworzony jest dla tych, którzy właśnie w spokój i ciszę uciekają z dużych miast. To genialne miejsce na wycieczki rowerowe, spływy łódeczkami czy kajakami.