fbpx

O nas

Gdybyśmy mieli porównać nasz hostel z prastarym Cieszynem, to słowo historia zabrzmiałoby w tym przypadku śmiesznie. Nasza obecność to przecież promil, ledwo widoczny wycinek w długich dziejach tego miasta.

Jesteśmy więc z jednej strony pokorni, z drugiej jednak ambitni – bo krok po kroku chcemy dorzucić swoją skromną cegiełkę do rozwoju i popularyzacji nie tylko samego Cieszyna, ale i obszaru dawnego Księstwa Cieszyńskiego. Jego fantastyczna spuścizna kulturowa, historyczna i architektoniczna nas do tego po prostu zobowiązuje!

W 2013 roku zaczynaliśmy jako niewielki, acz przytulny obiekt stworzony dla podróżujących backpackersów, ciekawych świata wagabundów i podróżników. Od tego czasu udało nam się poszerzyć ofertę, a poza tym poznać setki interesujących i fascynujących osób, współpracować z powiększającym się rok po roku gronem już-przyjaciół.

Nasza historia się rozrasta i mamy nadzieję, że i Ty zostaniesz jej częścią!

MARJO

MARJO

vel MARJO BIG BROS vel MARIANO ITALIANO

Jest aktywny i szybki. Legenda głosi, że widziano go w wielu miejscach naraz. Podejrzewa się go o zdolności bilokacyjne, lecz niesłusznie – on po prostu jest tak szybki. Niedoszły przedsiębiorca, niedoszły biznesmen, niedoszły bonzo. Kiedyś otworzy hostel w Tajlandii, bo tam był i mu się spodobało – szczególnie chwali sobie ichniejszą pogodę i żarcie. Jest cieszyniokiem z krwi i kości, w chwilach gwałtownych uniesień emocjonalnych usłyszeć można wystrzeliwane z szybkością automatu gwarowe sprośności i wulgaryzmy. Najsłabiej z całego składu operuje obcymi językami, mimo to najłatwiej potrafi się dogadać z każdym. Legenda głosi, że już po dwóch piwach wytłumaczył po chińsku dokładny przebieg bitwy pod Grunwaldem. Jeśli chodzi o branżę kulinarną, to dobrze realizuje się w jedzeniu. Załatwi wszystko. W sumie – ma chłopina łeb.

ADAMOS

ADAMOS

vel GUMIOR vel PRZYBŁĘDA

Werbus. Farbowany lisek. Gość nie stąd, choć pewnie przy gościach będzie udawał cieszyniaka z krwi i kości. Jednak nowohucka twarz sprawi, że nikt się nie nabierze. Chodzące uzależnienie od wszystkiego. Naprzeciw hostelu znajdują się zakłady bukmacherskie – pewnie dlatego tu przyjechał. Niedoszły zdobywca Nike. Zajmuje się tysiącem różnych rzeczy, niczym jednak na sto procent. Jego przyszłość jest jeszcze bardziej zagadkowa, niż przyszłość Korniego. Z jednej strony ambicje literackie, z drugiej te dziesiątki uzależnień – może być Nobel, może być zapaść. Jest też wielkim fanem futbolu, jeśli nie znajdzie osoby godnej rozmowy na tak ważny dla świata temat, podobno mówi sam do siebie. Ma zdolności prorocze – we śnie przewiduje wyniki ważnych meczyków, niestety po zbudzeniu nic nie pamięta. Lubi gotować. Wychodzi z założenia, że człowiek oczami jednak nie je - nawiązuje kulinarnie do pięknych tradycji przydworcowych różnych bufetów u Bogdana, czy zajazdów u Zdzisia. Wprawdzie nie z Cieszyna – ale to wcale nienajgorszy chłop.

ASIA

ASIA

VEL DŻOAN VEL ROCK'N'ROLL GIRL

Znacie jakąś rock'nroll girl? Pewnie tak. My znamy jednak pewną rock'n'roll girl zupełnie wyjątkową. Nie skłamiemy pisząc, że Asia imprezy lubi. Lubi też festiwale muzyczne i, może dzięki nim, jest prawdziwą kopalnią odkrywkową dobrej nuty. Nie tylko tej sprzed roku, lecz i sprzed 30 lat - takiej, o której my, stare dziady, wcześniej nie słyszeliśmy! Bycie rock'n'roll girl nie jest pewnie zbyt skomplikowane, Asia jednak łączy tę funkcję z chirurgicznym wręcz ogarnianiem hostelu i pracowitością. Odkryła całkiem skuteczną metodę na kaca - a jest nią, uwaga, właśnie praca. Do dziś próbujemy i nie zawsze wychodzi, ona jakoś to umie. Poza tym zna prawie wszystkich i wie prawie wszystko o mieście. W końcu Cieszynioczka - a one zawsze dają rady!

KORNI

KORNI

vel KORNELIUSZ NEPOS vel STUDENT

Uporem i determinacją w działaniu ośmiesza wręcz resztę teamu. Mimo wielu przeciwności losu wciąż wierzy, że sukcesem zakończy karierę studencką. Bardzo lubi spać – to właśnie jedna z tych tragicznych przeciwności, którą dziarsko przełamuje. Jest typem intelektualisty – prześmiewcy ochrzciliby go mianem „szpagata”. Między spaniem i hostelem znajduje też czas na wgryzanie się w szczegóły językoznastwa, jego ulubionym zagadnieniem są semantyczne założenia (...czegoś tam, czegoś tam, nie zapamiętałem, nie zrozumiałem, to są zbyt trudne słowa...). Niedoszły naukowiec. Jego przyszłość jest zagadkowa – może zostać twórcą nowego nowoczesnego języka, którym wspólnie mówić będą ludzie na całym świecie. Albo potentatem finansowym w branży pasz dla zwierząt. Interesuje się zbyt dużą ilością tematów. Jest świetny w kuchni - śledzi najnowsze trendy w branży, lubi eksperymentować. Wychodzi z założenia, że człowiek je również oczami. Cieszy się z wygranych Radwańskiej. Cieszyniak, więc tak naprawdę – to dobry chłop.

BYLI RECEPCJONIŚCI/ OBECNI PRZYJACIELE

ŁUKASZ

ŁUKASZ

VEL LUCKY LUKE VEL SZAROTKA-GEORDIE

Jesteśmy w Cieszynie - mieście, którym podzieliła się niegdyś Polska i Czecho-Słowacja. A potem już tak zostało (różnica taka, że zamiast Czecho-Słowacji za Olzą mamy Czeską Republikę). Pasuje więc tu idealnie - mówi bowiem równie dobrze po czesku, jak i po polsku. Po czesku, bo to jego ojczysty język. Po polsku - bo płynie w nim sporo biało-czerwonej krwi. Niby Ślązak, ale z pochodzenia Podhalanin. Sport lubimy wszyscy - Łukasz jest jednak jedynym gościem, który poważnie podchodzi do czynnego jego uprawiania. Zna się na wszystkim - tenisie, futbolu, historii, komputerach, kobietach... Typowy człowiek renesansu. Podnosi swoje umiejętności wedle swojego osobistego poglądu, nie zwracając uwagi na stereotypy. Rozmowa z nim jest przyjemna, niezależnie od tego, w którym języku się toczy. Do dziś nie wiemy, czy bardziej lubi Newcastle United, czy też argentyńską Yerbę. Chyba jednak Newcastle United.

ROBIN

ROBIN

VEL Zygmunt III Waza VEL Wędrowiec

Robin, nasz szwedzki druh, to wyjątkowa postać. Jeżeli chcecie stworzyć Robina, oto nasz przepis: do ekstraktu złożonego z poczucia wolności, musicie dodać dużą łyżkę ciekawości świata, szczyptę błyskotliwości, wrażliwości i duży worek wypchany poczuciem humoru. Jak widać, skonstruowanie takiego Robina nie jest łatwe, cieszymy się więc, że pojawił się u nas w formie już gotowej. Wspomniana ciekawość świata powoduje, że Robin pojawia się u nas i znika - wtedy, kiedy zew przygody okazuje się być silniejszy. Co naturalne - lubimy te chwile, kiedy u nas jest. Poza tym, że lubi czytać, jest też chodzącą encyklopedią hokeja na lodzie. Nie pogardzi też dobrym trunkiem i twardym snem - co niewątpliwie zbliżyło go do reszty staffu.

MARLENA

MARLENA

vel LILI MARLEEN vel NOWA

Pojawiła się nagle i niespodziewanie. Uszczęśliwiając z pewnością stałych bywalców, których znudziło już oglądanie tych samych mord. Zmniejszając nieco stężenie testosteronu na przestrzeni hostelowej. Coś z pewnością się zmieniło. Pozostali bohaterowie z pewnością policzą do dziesięciu, zanim rzucą grubym słowem, podrapią się po miejscach, po których kulturalni ludzie publicznie się nie drapią, czy głośno wyrażą zadowolenie po spożytym posiłku. Znamy się mało, wiemy jedynie, że w przeciwieństwie do reszty teamu nie jest uzależniona od alkoholu, hazardu, nie ściemnia o swoich ambicjach zmieniania świata, nie śpi w godzinach pracy. Mówi po włosku. Ma z pewnością inne wady, nie zdążyliśmy jeszcze ich poznać. Jeśli się uda - nie omieszkamy powiadomić.

KASIA

KASIA

vel KEJT vel NOWA vel TORPEDA

Kasia jest rodowitą cieszynioczką i prezentuje charakterystyczne cechy dla cieszyńskich dziewczyn. Jest ładna - ale to widać i nie trzeba się nad tym faktem zbytnio rozwodzić. W końcu przydałby nam się w końcu ktoś ładny. Jest twarda jak skała i nie daje sobie w kaszę dmuchać. Bywa, że czasem nawet się jej boimy. Jest też inteligentna i błyskotliwa - współczujemy temu, komu przyjdzie w przyszłości z nią negocjować. Będzie bowiem zawodową negocjatorką - talent widać już teraz, jak na dłoni. Jest bystra, pomocna, a jej znajomość każdego zakątka Cieszyna jest nie do przecenienia. Chciałoby się napisać - typowa cieszynioczka. Ale nie napiszemy tak, bo przecież jest wyjątkowa!

KARINA

KARINA

vel KAREN vel KARYNA vel MŁODA

Chociaż jest najmłodszym czołgiem załogi statku "3 Bros' ", to - mimo wieku - można śmiało nazwać ją człowiekiem renesansu. Jest wszechstronnie uzdolniona, ma sporo zainteresowań - począwszy od historii sztuki, a skończywszy na spiskowych teoriach. Jej pseudonim jest ewidentnie prowokacyjny - z typową Karyną łączy ją tylko imię, tak naprawdę jednak jest jej absolutnym przeciwieństwem. Zna dużo książek, mówi w różnych językach i tak zastanawiamy się czasem - kiedy zdążyła to wszystko przeczytać? Kiedy zdążyła się tego nauczyć? Przecież my, w jej wieku, to... A z resztą, nieważne... Karina nie jest mięsa, jest jednak osobą wyrozumiałą, kiedy więc pojawisz się na recepcji z pętem kiełbasy w ręce, nie rozpłacze się.